"Taksojuhi", "Hugo", "Kahe tule vahel", "New Yorgi jõukude" ja paljude teiste meistriteoste režissöör Martin Scorsese jaoks on "Silence" väga oluline film, sest isegi 74-aastaselt pidi temasugune legendaarne filmitegija nägema väga palju vaeva, et film töösse läheks. Projekti viivituse põhjuseks võib lugeda ka algmaterjali: nimelt põhineb "Silence" Shüsaku Endō samanimelisel romaanil, mis leiab aset 17. sajandi Jaapanis ning muidugi pole selline lugu suurstuudiote jaoks kõige huvitavam, sest ei pruugi tõmmata isegi Scorsese kuulsuse abil piisavalt palju rahvast kinodesse.

"Silence" (2016)
Foto: Paramount Pictures

The New York Times istus hiljuti Scorsesega ühe laua taha ning tulemuseks oli pikk artikkel filmi valmimise protsessidest.

Siin on mõned tähelepanekud artiklist:

1. Scorsese luges Shüsaku Endō romaani esimest korda 1989. aastal ning muretses endale koheselt ka filmi valmimiseks vajalikud õigused, kuid "Silence'i" loomine algas alles 2014. aastal pärast "Wall Streeti hundi" valmimist.

2. Scorsese loobus oma palgast ning sama tegid peanäitlejad Garfield, Neeson ja Driver, kes leppisid väiksema tasuga, et filmi eelarve oleks tavapärasest suurem. Seda on eriti huvitav kuulda ajal, mil näiteks "Dunkirki" režissöör Christopher Nolan teenis filmi eest rekordilise palganumbri.

3. Filmi eelarveks kujunes ainult 47 miljonit dollarit. See summa on nii suurejooneliste plaanidega produktsiooni arvestades väga väike. Väike eelarve ei tähenda aga halvemat kvaliteeti. Seda tõestas ka Mel Gibsoni "Hacksaw Ridge'i lahing", mille eelarve oli 40 miljonit.

4. "Silence" võeti 8 kuu jooksul üles Taiwanis. Filmi loomisele aitas kaasa ligi 750 inimest.

5. Ühte peategelast kehastav Adam Driver ("Star Wars; Jõud tärkab") kaotas rolli jaoks üle 23 kilo.

6. Peategelast kehastav Andrew Garfield ("Hacksaw Ridge'i lahing") uuris jesuiitide elu - ja meelelaadi pea terve aasta, ta vaikis ja mediteeris näiteks kogu nädala ning muutis vastavalt õpitule tema rolli jaoks kirjutatud dialooge, sest mõistis, et jesuiidid ei kõneleks nii nagu stsenaristid algselt kirja panid.

7. Film linastub esimesena 400 jesuiidi preestrile Roomas ning nende hulgas võib olla ka paavst Franciscus isiklikult.

"Silence'i" peaosades on Liam Neeson ("Schindleri nimekiri", "Röövitud", "A-Rühm"), Andrew Garfield ("Imeline Ämblikmees"), Adam Driver ("Star Wars: Jõud tärkab"), Ciaran Hinds ("Harry Potter ja surma vägised. Osa 2" ja Tadanobu Asano ("47 roninit").

"Silence" linastub Eesti kinodes 17. veebruaril.