"Paranoia" (2007) ja "Tagaaken" (1977)

"Paranoia" ("Disturbia") on noortele suunatud põnevusfilm, mis tõstis koos samal aastal linastunud esimese "Transformerite" filmiga Shia LaBeoufi Hollywoodi nõutuimaks näitlejaks.

Vähesed teadsid, et "Paranoia" polnud midagi muud kui Alfred Hitchcocki klassikalise filmi "Tagaaken" ("Rear Window") uusversioon, mis mugandati ümber nii et peategelased oleksid teismelised ning liigsete sarnasuste hoidumiseks asendati veel mitmed elemendid ära. Seetõttu ei saa nimetada seda otseselt uusversiooniks, vaid hoopis Hitchcocki filmist laenavaks uueks nägemuseks.

"Paranoia" ja "Tagaaken" räägivad loo meestest, kes on sunnitud jalahädade pärast kodus istuma ning aega surnuks lööma. Seda teevad nad aga naabreid piiludes ning seda tehes avastavad mõlemad ühe naabri kohutava saladuse. Nüüd peab liikumisvõimetud mehed tõestama, et naaber on hakkama saanud kohutava kuritööga.

Kui Hitchcocki film on filmikunsti meistriklass, mida uuritakse ka filmikoolides, siis D. J. Caruso "Paranoia" on keskpärane ja unustatav põnevusfilm.

Kaks filmi olid nii sarnased, et "Tagaakna" õiguste omanikud üritasid isegi "Paranoia" loojaid kohtusse kaevata, aga ebaõnnestunult.