"Batman alustab" ("Batman Begins", 2005)

2005. aasta "Batman alustab" pani aluse esimesele "Batmani" triloogiale pärast 1997. aasta Joel Schumacheri põrumist "Batman & Robin", mis tekitas legendaarse superkangelase filmide tootmise vahele pika pausi, sest film võeti nii halvasti vastu, et Warner Bros. peatas kõik plaanid järgede jaoks.

Christopher Nolan, kes oli selleks ajaks lavastanud kaks indie-filmi ja ühe stuudiofilmi, polnud varem midagi nii suurt ja kallist teinud, kuid välja kukkus suurepärane algus veelgi paremale triloogiale.

"Batman alustab" ("Batman Begins", 2005)
Foto: Ronald Grant Archive, Mary Evans/Scanpix

"Batman alustab" tutvustas maailmale mitte ainult Christian Bale'i versiooni Bruce Wayne'i legendaarsest koomiksi - , animatsiooni - ja filmikarakterist, vaid näitas ka seda, et Nolani näol on tegemist jõuga, kellega peab suure-eelarveliste filmide juures edaspidi arvestama.

"Batman alustab" tõi meieni mitmed meeldejäävad märulistseenid, kuid suurim neist oli siiski Batmani ja tema kunagise õpetaja ja hilisema vastase Ra's al Ghuli võitlus, mis leidis aset Bruce Wayne'i isa rajatud rongiteel. Võib tunduda, et see kõik tehti arvuti taga, aga tegelikult ehitati see filmi jaoks üles.

Hiiglaslikku lennuangaari ehitati nii Gothami Narrows linnaosa võttepaik kui ka Gothami tänavate kohal kulgenud raudtee ja rongi miniatuurid, kus sai rahulikult rongi kihutamist filmida. Rongistseenid on segu arvutiga loodud kaadritest, animatsioonidest, miniatuuridest ja võttepaigast, kus filmiti rohelise ekraaniga täidetud akendega ja värisevas rongis Bale'i ja Liam Neesoni võitlust.

Samas ei saa unustada ka episoodi, kus Batman kihutab oma tanki meenutava autoga mööda tänavaid ja katuseid. Katustel kihutamiseks tehti täissuurusest autost miniatuurne elektrimootoriga versioon ja pandi see liikuma majade katuste makettidel. Filmis jääb mulje nagu olekski masin mööda katuseid sõitnud, kuid tegelikult filmiti see kõik turvaliselt stuudiosse ehitatud miniatuursetel katustel ja linnamaketil.

Muidugi kihutati ka reaalselt täissuuruses Batmobiiliga või siis antud juhul Tumbleriga mööda linnatänavaid ringi ja sageli tehti seda isegi 160 km/h, mis tähendas, et eemalt juhitava kraanaga, mille otsas oli kõike jäädvustav kaamera, auto pidi sama kiiresti Batmobiili kõrval kihutama.